تماس با ما
هدر سایت چیدمان سازه

نحوه ساخت استخر خانگی شنا ( از صفرتا صد)

آشنایی با مراحل و نحوه ساخت استخر خانگی شنا به شما کمک میکند که آنگونه که صحیح است اجرای استخر خود را انجام دهید هزینه ساخت استخر شنا خانگی به متریال مورد مصرف آیتم ها و نوع تجهیزات به کار رفته برای گرمایش و تصفیه آب استخر شما بستگی دارد نوع سازه استخر بتنی آجری یا بلوک سیمانی در قیمت تمام شده هر متر مکعب ساخت استخر و جکوزی تاثیر گذار است ساخت استخر در انواع مختلفی طراحی و اجرا میشود که در ادامه مطلب میتوانید با مراحل ساخت استخر و نحوه اجرای اصولی استخر آشنا شوید در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با ما تماس بگیرید.

ساخت استخر شنا

مراحل ساخت استخر شنا:

۱- تصمیم گیری برای ساخت استخر شنا:

پس از تصمیم گیری برای ساخت استخر شنا با یک شرکت سازنده استخر تماس بگیرید تا برای بازديد و مشاوره در محل حضور پیدا کند شرکت سازنده استخر خیلی بهتر می‌تواند شما را در رسیدن به طرح مورد نظر استخر راهنمایی و هدایت کند برای محیط پیرامونی استخر نیز تصمیم بگیرید که از چه متریالی دوست دارید استفاده کنید چوب پلاست ، موزائیک کاری و سنگ طبیعی، سرامیک پرسلان و چمن مصنوعی یا تلفیقی از این مصالح در ساخت محوطه اطراف استخر بسیار پرکاربرد است میتوانید یک چک لیست از هزینه های ساخت استخر صفر تاصد شامل تاسیسات لوله کشی استخر و تجهیزات موتورخانه استخر ، کاور استخر، پله استخری و کرتین آبشاری کنار استخر تهیه کنید همچنین بهترین روش ساخت استخر را در برنامه خود قرار دهید از پیمانکار خود بخواهید برای ساخت استخر برنامه زمانبندی تهیه کند از استخر ساز خود بخواهید قرارداد ساخت استخر را طبق نظر طرفین تهیه کند و نقشه ساخت استخر را آماده کند همچنین موارد زیر را در قرارداد خود بیاورید زمان شروع ساخت استخر، خاکبرداری استخر اجرای شفته ریزی استخر اجرای بتن مگر استخر اجرای ارماتوربندی استخر نصب واتراستاپ استخر اجرای لوله گذاری کف استخر ، آرماتوربندی و قالب بندی استخر و بتن ریزی استخر، نوع سرامیک استخر را دقیقا با نوع میلگرد و ضخامت بتن دیوار و کف استخر در قرارداد ذکر کند.

ساخت استخر شنا

مرحله دوم یک سایت مناسب برای ساخت استخر انتخاب کنید.

قسمتی از باغ خود را تعیین کنید که برای استخر جدید شما مناسب تر باشد. استخرهای شنا معمولا در حیاط های بسیاری از ویلاها و خانه ها یافت می شوند، اگرچه شما می توانید با استفاده از فضای کافی باغ خود استخرتان را در یک مکان مناسب قرار دهید اما به دقت در مورد مکان استخر خود فکر کنید. نصب یک استخر شنا در مناطق خاص ممکن است مستلزم اضافه کردن یا حذف سایر امکانات در فضای باز مانند درختان یا بخش های محوطه یا حوض یا فواره آب شود که هزینه پروژه را افزایش می دهد همچنین ممکن است باعث تغیراتی در ابعاد استخری که در ذهن خود داشته اید شوید و گزینه هایتان محدود شود پس بنابراین مکان استخر خود را طوری انتخاب کنید که باعث تداخل و تخریب در قسمت های دیگر باغ ویلای شما بصورت عمده نشود.

چگونگی ساخت استخز

مرحله سوم یک طرح اولیه برای استخر خود بیابید.

فکر کنید میخواهید فرم کلی استخر تان را چگونه نگاه کنید. آیا شما ترجیح می دهید استخر تان دارای یک فرم گرد، مربع یا مستطیلی باشد؟ استخر تان چقدر عمق داشته باشد؟ استخر چه تعداد ورودی و خروجی داشته باشد؟ اینها همه جزئیات مهمی هستند که قبل از اجرای این پروژه باید با پیمانکار خود در میان بگذارید.

بسیاری از استخرهای خانگی در اندازه های استاندارد مانند 3متر در 6 متر 4.5 متر در 9 متر یا 6 متر در 12 متر و با عمق 1،20 متر تا 4.60 متر عمیق باشند فقط به یاد داشته باشید که طراحی پیچیده تر استخر باعث بالا رفتن هزینه های ساخت استخر شما می شود همچنین برای مقاومت بهتر استخرهای بتنی بهتر است پایه و اساس استخر خود را با بتن ایجاد کنید تا بتوان از مقاومت سازه استخر در بلند مدت اطمینان حاصل نمود استخر های بتنی از بهترین سازه های ساخته شده هستند نوع استخر های بتنی به دو صورت ،استخرهای بتن ریخته، بتن پاشی (شاتکریت) میباشد استخرهای بتنی جزو قوی ترین و با دوام ترین، اما گران ترین استخرها هستند. به نظر می رسد بهترین انتخاب برای استخر های بزرگ ساخت استخر بتنی است که به عنوان یک ماده مقاوم در برابر فشار در استخرهای داخل باغ و منزل نیز در نظر گرفته میشوند. اگر انتظار داشته باشید که استخر شما دارای طول عمر زیادی باشد میتوانید با مقداری سرمایه گذاری بیشتر ساخت استخر خود را بصورت بتنی بسازید ساخت استخر بتنی می تواند هزینه های تعمیرات را در بلند مدت کاهش دهد.

چگونگی ساخت استخز

مرحله چهارم با یک پیمانکار حرفه ای استخر قرارداد ببندید تا ایده شما را به واقعیت تبدیل کند.

برای یافتن یک پیمانکار استخر خوب پیمانکاران منطقه خود را ارزیابی کنید گزینه های خود را با دقت مقایسه کنید. شما می خواهید یک پیمانکار حرفه ای انتخاب کنید که تجربه ساخت استخر های مشابه استخر شما را داشته باشد همچنین پیمانکار بایستی توانایی مدیریت هزینه های ساخت استخر مطابق بودجه شما را داشته باشد.


خاکبرداری استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله1- پیمانکار استخر قبل از شروع به ساخت استخر منطقه استخر را با گچ و سپس چوب های چهار تراش کوچک علامت گذاری میکند و سپس با استفاده از دستگاه بیل مکانیکی یا لودر کوچک (بابکت) پی کنی استخر شما در مکان انتخابی شروع می شود. در صورتی که زمین دارای بافت سختی باشد برای انجام این کار، ممکن است نیاز به استفاده از ماشین آلات سنگین باشد. حفاری یکی از مهمترین بخش های فرایند ساخت استخر است، زیرا اجرای درست مراحل بعدی استخر بستگی به آن دارد که خاکبرداری استخر درست انجام شود.

تسطیح کف استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله 2- پس از انجام خاکبرداری نیاز است که برای برداشت خاک هایی که دانه بندی آنها در اثر شانه بیل سست شده است را توسط عوامل انسانی با استفاده از بیل و شن کش برداشت کنیم و سپس با مصالح سنگی و یا شفته آهک و آب تا مقدار مورد نظر پی سازی کنیم عمق استخرها به دو صورت اجرا میشوند تخت و شیبدار در مرحله خاکبرداری استخر بایستی دقت زیادی به عمق استخر شود از پیمانکار استخر خود اطمینان حاصل کنید که طرح شما را در ذهن خود دارد.


آرماتوربندی استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله3- دیوارهای بتنی را بصورت مسلح با میلگرد فولادی بسازید آرماتور بندی طبق محاسبات سازه بصورت دو شبکه یا یک شبکه انجام میشود کل فضای کف و بدنه استخر با شبکه میلگرد آرماتور بندی میشود فاصله میلگرد ها نیز توسط محاسبات مشخص میشود اما میتوان حداقل فاصله 20 *20 را برای آرماتوربندی در نظر گرفت میلگرد ها توسط سیم مفتول فولادی حداکثر 2 میلیمتر گره زده میشوند استفاده از جوشکاری در اتصال آرماتور ها ممنوع میباشد بتن ریزی دیواره ها و کف استخر به دو صورت بتن ریزی و یا بتن پاشی انجام میشود برای فرم دهی در بتن ریزی استخر قبل از انجام بتن ریزی اجرای قالب بندی دیواره های استخر با انواع قالب فلزی چوبی یا فایبرگلاس انجام میشود.


اجرای لوله کشی استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله4- تمام اتصالات لوله کشی لازم را نصب کنید. در این مرحله، شما نیاز به یک تکنسین لوله کشی برای راه اندازی سیستم لوله کشی و سیستم تصفیه آب استخر دارید. این مرحله شامل اجزای لوله کشی تخلیه استخر ، لوله کشی تصفیه آب استخر و نصب اسکیمر یا لوله کشی گریل استخر و نصب شیرهای کنترل آب استخر و نصب پمپ اصلی استخر و گرمایش مرکزی استخر و نصب پمپ سیرکولاتور و دستگاه کلرزاسیون استخر و لوله پر کن و تخلیه آب در استخر دارید.

از تجربه و مهارت لوله کش استخر خود اطمینان حاصل کنید یک لوله کش بدون تجربه می تواند قبل از آنکه استخر به پایان برسد مشکلات زیادی را برای استخر شما بوجود بیاورد لوله کشی استخر با ساختمان محل زندگی شما بسیار متفاوت است و نیاز به مهارت مختص استخر دارد.


اجرای کابل کشی کاسه چراغ ها (برقکشی استخر)

چگونگی ساخت استخز

مرحله 5- اجرای کابل کشی و نصب کاسه چراغ های استخر را قبل از اجرای بتن پاشی یا قالب بندی استخر به عهده یکنفر برقکش ماهر استخر قرار دهید سعی کنید از کابل های یک تیکه استفاده کنید در صورت استفاده از کابل دوتیکه برای برقکشی استخر حتما از لاستیک مخصوص واترپروف کابل ها استفاده نمائید تمامی نورپردازی زیر آب استخر خود را قبل از بتن ریزی لوله کشی وکابل کشی نمائید کلیه کابل کشی استخر و نصب تجهیزات پمپ استخر در محل نزدیک یا داخل موتورخانه با حفظ ایمنی در جعبه تقسیم تابلو قرار داده میشود حتما برق استخر بایستی توسط وسایل استاندارد (آدابتور) کنترل شود زیرا ترکیب بد برقکشی و آب استخر میتواند بسیار خطرناک و فاجعه بار باشد. ایمنی الکتریکی پایه یک نگرانی عمده است و خطا در سیم کشی استخر میتواند موجب شوک الکتریکی شناگران شود.

نصب واتراستاپ و بتن ریزی استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله6- قبل از اجرای بتن ریزی کف استخر ، برای جلوگیری از درز سرد بتن کف و بتن ریزی دیوار یک لایه لاستیک مخصوص (واتر استاپ) قبل از اجرای بتن ریزی کف استخر دور دیواره استخر و کف قرار میگیرد نصب واتر استاپ به تخصص و دقت زیادی نیاز دارد بتن ریزی کاسه استخر را میتوانید مستقیما با استفاده از لوله کشی و پمپ بتن و ماشین میکسر حمل بتن بصورت آماده در محل توسط کارگران استخر تخلیه و ویبره نمائید سطح بتن تازه را به صورت دستی با شمشه کشی و ماله مرتب کرده و صاف می کنند برای استخرهای با عمق های مختلف، لازم است که زاویه شیب از یک طرف به سمت دیگر بررسی شود حداکثر شیب مجاز در استخر 7 درصد است پس از بتن ریزی کف استخر دیواره ها یا قالب بندی میشود و بتن ریزی میشود و یا اینکه توسط پمپ بتن دستگاه شاتکریت بتن با جریان زیاد هوا بصورت پاششی اجرا میشود هر کدام از روش های فوق دارای مزایای بخصوصی هستند برای انتخاب هر کدام از مراحل بتن ریزی یا بتن پاشی استخر با پیمانکار استخر خود مشورت کنید و از او مشاوره بگیرید.


اجرای خاک ریزی دور استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله7-پس از تکمیل بتن ریزی دیواره های استخر نوبت به خاکریزی دور کاسه استخر میرسد شما میتوانید پشت دیواره استخر را با شن و قلوه سنگ پر نمائید زهکشی دور استخر به طول عمر مفید استخر بسیار کمک میکند پس از پر کردن کامل پشت دیواره های استخر دور محوطه استخر را میتوانید برای انجام مراحل بعدی (شامل سنگفرش محوطه یا آجر) با اجرای آرماتوربندی و بتن ریزی تسطیح و مقاوم سازی کنید.

اجرای سنگ کاری دور استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله 8- حالا نوبت آن رسیده لبه دور استخر خود را با سنگ کاری ، موزائیک کاری ، کاشی کاری و یا نصب چوب ضد آب تزئین نمائید این کار باید قبل از اجرای نرمه کشی و آب بندی داخل استخر انجام شود ملات مورد استفاده در نصب مصالح دور استخر بجز چوبکاری با ملات ماسه و سیمان انجام میشود لبه دور استخر بایستی کاملا تراز و ریسمانی اجرا شود در صورت نصب سنگ لبه استخر در صورت تیزی نبش سنگ دور استخر حتما بایستی توسط دستگاه فرز لب پخ شود تا نوک تیز آن در آینده بدن شناگر را مسدوم و زخمی نکند.

مرحله نرمه کشی و آب بندی استخر:

مرحله9- پس از انجام محوطه سازی دور استخر مراحل آب بندی همراه نرمه کشی انجام میشود قبل از اجرای رنگ آمیزی استخر دیواره ها و کف استخر بایستی کاملا آب بند شود همچنین فضاهای خالی زیر سنگ و موزائیک لبه دور استخر را از داخل استخر باید کاملا نرمه کشی و آب بندی نمائید

اجرای رنگ آمیزی استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله 10-پس از تکمیل و تست آب بندی استخر و خشک شدن کامل رطوبت سیمان بدنه و کف استخر نمای داخل استخر را توسط اکیپ ماهر نقاشی استخر، رنگ آمیزی کنید رنگ های استخر دارای انواع متنوعی میباشند از رنگ های روغنی ،رنگ اکریلیک استخری و رنگ پودری در رنگ آمیزی استخر استفاده میشود که بهترین نوع رنگ استخری با پایه آب و بصورت ضد آب است برای آب بندی رنگ پایه آب میتوانید از چسب Z90 استفاده نمائید در استفاده از مواد افزودنی در رنگ استخری دستورالعمل کارخانه سازنده رنگ استخری مرجع و قابل استناد است.

پر کردن استخر:

چگونگی ساخت استخز

مرحله11. با تکمیل ساخت و ساز استخر، تنها کاری که باید انجام دهید اضافه کردن آب است! بسته به اینکه مشتاق هستید اولین شنا را در استخر خود انجام دهید می توانید با باز کردن شیر آب و اتصال به لوله پرکن استخر و یا شلنگ آب مستقیما استخر را به آرامی پر کنید یا با اجاره آب با یک یا چند کامیون بسته به حجم استخر ، آب استخر را با سرعت خیلی بیشتری پر کنید پر کردن استخر با یک شلنگ آب می تواند یک رویداد تمام روز (شاید حتی تمام شب) باشد اما هنگامی که یک کامیون آب را اجاره می کنید، آب از طریق خروجی تانکر با قطر بالا و سریعتر پمپاژ میشود هنگام پر کردن استخر جدید خود، نشتی ها ، مشکلات لوله کشی و سایر عوارض استخر را بررسی کنید. اگر مشکلی وجود داشته باشد قبل از استفاده از استخر پیمانکار استخر موظف است مشکلات استخر را بررسی و رفع رجوع نماید.

شیمی استخر (کلرزاسیون استخر):

چگونگی ساخت استخز

مرحله 12- استخر خود را با مواد شیمیایی لازم درمان کنید.

برای پیدا کردن PH مناسب آب استخر خود، از کیت آزمایش آب خانگی استفاده کنید. سپس، کلر و سایر مواد شیمیایی مانند زاج و کبود را اضافه کنید تا به سطح توصیه شده برای شنا کردن ایمن برسد. pH ایده آل برای آب در استخر است 7.4-7.6، و یا فقط بالاتر از خنثی شما می توانید یک کیت تست آب را در هر جای که لوازم استخر را خریداری می کنید انتخاب کنید مقدار دقیق کلر مورد نیاز به حجم استخر شما بستگی دارد. اگر مطمئن نیستید که چقدر کلر و مواد به آب استخر اضافه کنید، با یک شرکت نگهداری استخر تماس بگیرید. اگر شما در حال برنامه ریزی داشتن یک استخر آب نمک هستید پس از پر شدن استخر ، نمک را به آب استخر اضافه کنید (همراه با نسبت درست مواد شیمیایی دیگر) اما توجه نمائید استفاده از نمک در طولانی مدت موجب خوردگی سازه بتنی استخر میشود سازه استخرهای آب نمک را بهتر است از نوع فایبرگلاس انتخاب نمائید .

برای دریافت مشاوره و خرید با قیمت مناسب تجهیزات موتورخانه استخر خانگی شنا و نصب و راه اندازی تجهیزات گرمایش و تصفیه آب استخر و جکوزی با ما تماس بگیرید.

تجهیزات خود را بدون واسطه از تولیدی چیدمان سازه خرید کنید کلیه تجهیزات ، مبدل استیل، فیلتر شنی گالو مبدل استیل ، فیلتر شنی گالوانیزه با قیمت مناسب و کیفیت عالی تولید میشود کافی است با ما تماس بگیرید و سفارش خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

تماس با ما


کلیه خدمات مشاوره، طراحی و پیمانکاری ساخت انواع ساختمان و ویلا، استخر و سونا و جکوزی، نصب و راه اندازی گرمایش و تصفیه آب استخر و جکوزی و محوطه سازی ویلا، ساخت آبنما و آبشاری صخره ای و طبیعی انجام می شود، برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های موجود در سایت با ما در تماس باشید.


آدرس دفتر مهندسی و معماری: استان البرز، کرج، ورودی کردان، روبروی اردوگاه شهید بهشتی، دفتر چیدمان سازه هنر

آدرس فروشگاه تاسیسات: استان تهران، جاده ملارد، 400 متر به سمت شهریار، فروشگاه تاسیسات و تجهیزات استخر چیدمان سازه هنر