تماس با ما
هدر سایت چیدمان سازه

دیگ آب گرم موتورخانه:

امروزه استفاده از دیگ آب گرم فولادی در موتورخانه برای سیستم های گرمایش مرکزی، آبگرم استخر و جکوزی بسیار رایج است اگر بخواهیم مزایای کلی سیستم موتورخانه مرکزی را برشماریم میتوان به راندمان بالا، اجرای راحت سیستم هاي موتورخانه مرکزی و صرفه اقتصادی این سیستم اشاره نمود برای آشنایی شما با سیستم موتورخانه مرکزی و انتخاب دیگ آب گرم متناسب با سیستم گرمایشی و هزینه مورد نیاز برای خرید، نصب و راه اندازی دیگ آبگرم موتورخانه مرکزی پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را مطالعه بفرمائید.


قیمت دیگ آبگرم موتورخانه

دیگ آبگرم

دیگ آب گرم دستگاهی است پرکاربرد که در بخش موتورخانه مرکزی نصب میشود و از طریق حرارت ایجاد شده از طریق مشعل با سوختن (گاز گازوئیل و مازوت) و انتقال آن به لوله های(فایر تیوپ یا واتر تیوپ) باعث انتقال انرژی حرارتی به سیال داخل دیگ میشود سیال گرم شده از طریق پمپ های سیرکولاتور به بخش های مختلف سیستم موتورخانه مرکزی (از جمله چیلر، فن کویل ها ، مبدل های حرارتی، منابع کویل دار) انتقال داده میشوند هر کدام از تجهیزات فوق وظیفه انتقال حرارت گرمایی به بخش های مختلف یک مجموعه برای ایجاد تهویه مطبوع و گرمایش آب ساختمان، سیستم گرمایش از کف و گرمایش آب استخر و جکوزی را بعهده دارند.


قیمت دیگ آبگرم موتورخانه
  بخش های مختلف دیگ آب گرم:
 • دنه دیگ آب گرم: شاسی دیگ و روکش دیگ آب گرم را بدنه دیگ می گویند.
 • ترموستات دیگ(مستغرق): وظیفه کنترل دمای دیگ و عملکرد مشعل بر عهده ترموستات دیگ میباشد که بر روی دیگ آبگرم یا کلکتور خروجی دیگ بسته میشود.
 • مشعل دیگ آب گرم و محفظه احتراق: مشعل دیگ وظیفه ایجاد حرارت از طریقه محفظه احتراق برای تامين آب گرم در دیگ را بعهده دارد.
 • لوله های داخلی دیگ آبگرم ( فایر تیوپ واتر تیوپ ): لوله های فولادی آتشخوار و یا مانیسمان هستند که‌در نوع فایر تیوپ آتش و دود در آنها وجود دارد و در نوع واتر تیوپ آب در آنها و آتش در اطراف لوله وجود دارد.
 • شیراطمینان دیگ آب گرم : برای عملکرد مطلوب سیستم دیگ و جلوگیری از خطرات و مشکلات دیگ در اثر فشار زیاد بر روی سیستم نصب می شود.
 • شیرهای منهول و دستی: شیرهای منهول برای بازرسی آسان بر روی دیگ نصب می شوند.
 • تیوب شیت: محفظه ای که لوله های فایر تیوپ در آن قرار می گیرند.
 • ترمومانومتر( فشارسنج و دماسنج): ترمومانومتر دیگ برای کنترل فشار و گرمای لحظه ای دیگ نصب و استفاده می شود.
 • منبع انبساط : اضافه حجم آب دیگ در اثر گرمای زیاد به داخل منبع انبساط ریخته میشود و در مواقعی که سیستم نیاز به آب داشته باشد از آب ذخیره شده در منبع انبساط استفاده می‌کند.
 • سیستم انتقال سوخت: در مشعل های گازوئیلی از طریق پمپ انتقال سوخت گازوئیل سوخت رسانی به مشعل انجام میشود.
 • سختی گیر رزینی: همانطور که از اسم آن پیداست سختی آب ورودی به سیستم را از طریق رزین های داخل مخزن کنترل میکند سختی گیر رزینی با کنترل سختی آب ورودی باعث جلوگیری از رسوب در داخل دیگ و در نهایت بالا بردن راندمان دیگ آب گرم میشود .
 • ایرونت هواگیری دیگ: استفاده از ایرونت برای هواگیری سیستم دیگ هایی که از منبع انبساط بسته استفاده می‌کنند بسیار ضروری است هوای محبوس در دیگ آبگرم می‌تواند عملکرد دیگ را بسیار ضعیف کند.

قیمت دیگ آبگرم موتورخانه

کاربرد دیگ آبگرم:

دیگ آبگرم و بخار در سیستم حرارت مرکزی ساختمان ها، برج های مسکونی، ساختمان های تجاری، استخرهای عمومی شنا و جکوزی، صنایع مختلف از جمله نیروگاه‌ها و کارخانجات مختلف کاربرد بسیاری دارد نحوه کارکرد دیگ آب گرم به اینصورت است که سیال داخل دیگ از طریق حرارت ایجاد شده بواسطه مشعل گرم می‌شود و آب گرم دیگ پس از استفاده در سیستم موتورخانه و خنک شدن برای گرم شدن مجدد به سیستم باز می گردد.

انواع دیگ آبگرم موتورخانه

دیگ های آب گرم موتورخانه در دو نوع فولادی و چدنی تولید می شوند:

دیگ های آب گرم فولادی: نوع فولاد به کار رفته در ساخت دیگ های فولادی آب گرم از نوع فولاد مقاوم و نسوز در برابر حرارت می باشد راندمان دیگ های فولادی نسبت به‌ دیگ های چدنی بسیار بالاتر است .

دیگ های آب گرم موتورخانه چدنی: دیگ های چدنی از کنار هم قراردادن تیغه های چدنی قالب گیری و ریخته گری شده با واسطه بوشن اتصال و سرنج با دستگاه دیگ جمع کن به هم وصل میشوند تعداد پره های دیگ چدنی ظرفیت حرارتی آن را مشخص میکنند.


قیمت دیگ آبگرم موتورخانه
مزایا و معایب کلی دیگ های فولادی و چدنی:

مزایای دیگ فولادی:

۱-دیگ فولادی آب گرم دارای راندمان و ظرفیت حرارت بالایی است که میتوان در موتورخانه های صنعتی نیز کارایی دارد.

۲-ورق استفاده شده در ساخت دیگ مخالف دیگ چدنی دارای کیفیت بهتر و یک دست تری است.

۳-سرعت اجرایی نصب دیگ فولادی نسبت به دیگ چدنی بسیار بالاست.

معایب دیگ فولادی آب گرم:

۱-سختی در جابجایی دیگ فولادی نسبت به چدنی

۲-زنگ زدگی فولاد نسبت به چدن

مزایای دیگ های چدنی:

1- سهولت در جابجایی دیگ نسبت به فولادی

2- مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی چدن نسبت به فولاد

3- امکان اضافه نمودن ظرفیت حرارتی دیگ چدنی با اضافه کردن پره های دیگ

4- راندمان کاری بالا در دیگ های چدنی به خصوص دیگ سوپر ۴۰۰ شوفاژ کار و مدل های دیگر

معایب دیگ های چدنی:

1-در اثر کوچکترین نشست محل قرارگیری دیگ، امکان خارج شدن دیگ از حالت آببند و نشت آب وجود دارد.

۲-جنس چدن از نوع فولاد پر کربن و به اصطلاح خشکه است و در اثر فشارهای ناشی از تنش های حرارتی باعث ایجاد ترک های ریز در دیگ میشوند.

۳-نصب دیگ چدنی نیاز به تخصص دارد و ممکن است در شهرهایی افراد متخصص کمی وجود داشته باشند.

۴-ممکن است در موقع ریخته گری دیگ قسمت هایی از دیگ با ضخامت مورد نظر قالب گیری درست انجام نشده باشد و باعث مشکلاتی در مدت زمانی کوتاه میشود.

نحوه نصب صحیح دیگ آبگرم موتورخانه:

محل نصب دیگ آب گرم باید بصورت کاملا تراز و حداقل ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر بالاتر از سطح موتورخانه باشد اینکار باعث میشود شاسی و لوله های دیگ دیرتر دچار زنگ زدگی شود همچنین با بالا رفتن حداقل دیگ از سطح موتورخانه هوای لازم برای احتراق مشعل راحت‌تر به مشعل می‌رسد.

قیمت دیگ آبگرم فولادی برای موتورخانه:


قیمت دیگ آبگرم موتورخانه

قیمت ها برای سال ۱۴۰۱ میباشد.

برای مشاوره در انتخاب دیگ آب گرم و نحوه خرید دیگ آب گرم از شرکت چیدمان سازه هنر میتوانید با ما تماس بگیرید.

ارائه مشاوره کاملا رایگان است.

تماس با ما


کلیه خدمات مشاوره، طراحی و پیمانکاری ساخت انواع ساختمان و ویلا، استخر و سونا و جکوزی، نصب و راه اندازی گرمایش و تصفیه آب استخر و جکوزی و محوطه سازی ویلا، ساخت آبنما و آبشاری صخره ای و طبیعی انجام می شود، برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های موجود در سایت با ما در تماس باشید.


آدرس دفتر مهندسی و معماری: استان البرز، کرج، ورودی کردان، روبروی اردوگاه شهید بهشتی، دفتر چیدمان سازه هنر

آدرس فروشگاه تاسیسات: استان تهران، جاده ملارد، 400 متر به سمت شهریار، فروشگاه تاسیسات و تجهیزات استخر چیدمان سازه هنر